Artık  yeni sezon ürünler raflarda yerlerini almalı ve son kullanıcısıyla buluşmalı… Sonbahar  bitkiler için son derece önem taşıyan bir mevsimdir. Stresli bir yaz döneminin ardından nefes alma vakti geldi çattı. Aşırı sıcaklarda bitkiler, hastalıklara ve zararlılara karşı direnç göstermekte güçlük çeker. Sonbaharda bahçeler gerekli sevgiyi bulamazsa stresli geçen bir üç ayın ardından tam rahatlama süreci geçireceğim derken bir de bakmış ki kış kapıya dayanmış; kazak yok, mont yok ve erzak da stok yok eyvah ki ne eyvah  !!!

Son Baharda Çimler: Yaz yıpranmalarının ne düzeyde olduğunun tespiti ile başlanmalı, çünkü sonbahar gözlemlediğiniz bir problemin çözümü için hava sıcaklıkları çok düşmeden ve büyüme durmadan  o problemin tedavi edilebileceği en doğru mevsimdir. Yoğun geçen bir yaz mevsiminin ardından çim alanlarının diplerine doğru birikmiş toz, eski çim parçacıkları, yaprak veya yosunlar çim alanlarınızın hava almasına engel teşkil eder. Sonbahar döneminde bu tip kaba parçacıklı materyalleri çimlerinizin üzerinden temizlemezseniz bu şekilde kışa giren çim alanlar, kışın da yıpratıcı etkisiyle mevcut canlı dokularında ölümler yaşar ve baharda bu alanlar git gide gerilemeye başlar. Bir cm’den daha derin olan bu kaba katmanlar suyun ve gübrenin toprağa nüfuz etmesini engelleyebilir.

Yosun  İle Başa Çık : Ağaçların veya çalıların altındaki yamalarda sıklıkla bulunan yosunu kontrol ederek başlayın. Bir yosun patlatıcıyı çimenlerin üzerinde yayarak tedavi edin ve iki hafta içinde otun öldüğünü ve siyah olacağını göreceksiniz. Gelecekte gelişmesini önlemek için, yosuna neden olan etkenleri çözmek çok önemli bir aşamadır. Gölge bırakan dalları veya daha düşük korumaları kaldırın veya drenajı iyileştirin.

Zararlılar ve Hastalıklar: Çimenlerin, kırmızı iplik, peri yüzükleri ve çeşitli mantarlar gibi sorunları olabilir. “Leatherjackets” ve “Chafer Grubs” gibi çim zararlılarının yanı sıra bunlarla mücadele için kullanılan avcı organizmalar da çim alanlarınıza zarar verebilir. Solucan dökümleri, aynı zamanda ıslak havalarda da ciddi bir sorundur. Sonbahar, mantar hastalıkları veya zararlılarının neden olduğu hasarı onarmak için iyi bir zamandır. Islak bir sezonun ardından çamur kalıpları ve çim yosunlarının büyümesi arasındaki dengenin kurulması gerçek bir sorundur. Bahçelerdeki zararlılar ve hastalıklarla önce biyolojik ve ekolojik mücadele; çok çaresiz kalınılan durumlarda ancak zirai ilaçlamalarla mücadele etmenizi öneririz

Düzleşme : Çim alanlarınızda zamanla çökmeler ve göçmeler olabilir. Temizlik işlerinizin ardından çökme olan yerler % 3 den fazlaysa uygun çim tamir harcıyla dolgusunu yapıp çim alanın çökme yaşayan bölgesi düzeltilir ve sonra çim tohumu ile ekim yapılır. Ne var ki, ara ekim ve lokal ekim yaparken mevcut çim varyetesi ile ekeceğiniz tohumun varyetelerinin aynı olmasına dikkat etmelisiniz; aksi halde çim alanınız da farklı renk ve tekstür de çimler olacaktır. Eğer çim alanlarındaki çökme ve bozukluklar % 3 veya daha az ise yeterli ağırlığa sahip bir silindir, işiniz bitene kadar bitmeyecek bol su ve sulu silindir tekniğine sahip bir uzman sizin alanınızı rahatlıkla düzeltebilir. Yüzey düzensizliklerini düzeltmek ve zor toprakların dokusunu iyileştirmek için tınlı, kum ve iyi çürümüş organik maddelerin bir çimenliğe uygulanması önemlidir. Bu, daha fazla çimlendirme ve çim kalınlaşmasını teşvik eder. En iyi giyinen karışım, üç bölüm kumlu tınlı, altı kısım keskin kum ve bir kısım kompost veya yaprak mayalı olabilir (hacimce). Giyinme başına 2-3kg (10 fitküp başına 4.4-6.6 lb) uygulayın, bu arada çim  alanlarımızı havanalndırmayı da unutmamak gerekir.

İYİ BİR SON BAHAR  BAKIMI :RAHAT BİR KIŞI. RAHAT BİR KIŞ DA VERİMLİ BİR İLK BAHARI  VERİMLİ BİR İLK BAHAR İSE MÜKEMMEL BİR YAZ TATİLİNİ MÜJDELER…BİTKİLER SOFRASINDA  SON BAHAR MENÜSÜ İLE GÖRÜŞMEK ÜZERE

Share

leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *