Peyzaj Nedir?

Peyzaj Nedir? Peyzaj Nasıl yapılır? Bahçe peyzajı nedir? İstanbul peyzaj Firmaları gibi sorularınızın cevabı yazımızda Sizleri bekliyor.

İnsanların yüzyıllarca ihtiyaç duyduğu ve her devre göre farklı yorumladığı  bahçe gereksiniminin önemini daha iyi kavrayabilmek için peyzaj ve diğer unsurların tanımını bilmemiz şarttır. Ben de bu yazıma ilk olarak “peyzaj nedir?” sorusuna cevap vererek başlamak istiyorum. Peyzaj kelimesi Fransızca kökenli olup sözlük anlamı “manzara”dır.Tanımı ise  herhangi bir görüş alanı içerisine dahil olan doğal ve kültürel varlıkların oluşturduğu görünüştür/sistemdir. Yani, bulunduğumuz  yerdeki dağları, ovaları, su ögeleri, yolları, taşıtları, bitkileri, faunaları ve gördüğümüz başka her şeyin tümüdür. Peki peyzaj nelerden etkilenir? Dönemin coğrafi yapısı, çevre koşulları, sosyal ve ekonomik yapısı, ve yine insanların kültürel seviyeleri peyzajı etkileyen ve zıt peyzajlar ortaya koyan en önemli faktörlerdir. Yıllar geçtikçe bu faktörlerin farklılık göstermesi peyzajında durağan olmamasını sağlar. Özellikle gün geçtikçe gelişen teknolojinin doğaya hakim olması, Dünya’nın değişim süresinin azalmasına ve peyzajın da  daha çabuk değişmesine neden olur. Dolayısıyla herhangi bir görüş alanı belli bir zamandan sonra  aynı şekilde asla kalmayacaktır. Bu da peyzajı bazen olumsuz etkilese de çoğu zaman ve genellikle çeşitlilik açısından çok mühim gelişmelere imza atar.

Bu yazı diziminin devamında peyzajın büyülü dünyasına yelken açacağız…

Nasıl Peyzaj Yapmalısınız. En iyi peyzaj firmaları gibi sorularınızı ise ileride ki blog yazılarımızda sizlere sunacağız. Kendinize iyi bakın ve bizi takip etmeye devam edin.

Etiketler:,
Share

Zeynep Poşul

“ Peyzaj Mimarı”

leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *