Peyzaj Bitkileri Nelerdir?

Peyzaj projesi yaparken kullanabileceğimiz süs bitkilerine Peyzaj Bitkileri denir.

Bahçemizin ve çalışma alanımızın güzel görünmesi süsleyebileceğimiz bitkileri tanımaya başlayalım. Bu btkileri sınıflamamız gerekirse ilk grup Ağaç ve Ağaçcıklar, Çalılar, Sarılıcı ve Tırmanıcı Bitkiler, Yer Örtücü Bitkiler, Mevsimlik Çiçekler ve Çimler olarak ayırabiliriz. 

Ağaç ve Ağaçcıklar:

Genel olarak ibreli ve yapraklı ağaç ve ağaçcıklar olmak üzere iki grup altında toplanmıştır. 7-15 metre ve daha fazla boy yapan, odunsu yapıda ve geniş gövdeli bitkiler ağaç, 3-7 metre olan odunsu yapıda ve dar gövdeli bitkiler ise ağaçcıklar olarak anlandırılır.

Çalılar:

5-20 cm’den başlayarak 3-5 metreye kadar boylanabilen ve yerden birkaç gövde halinde çıkan çok yıllık bitki türleridir. Çalı çeşitlerine şimşir, süpürge çalısı, kamelya, taflan, gardenya, çin gülü, ağaç minesi, zakkum, ateş dikeni, gül, biberiye, porsuk, keçi sakalı, mazı veya kartopu gibi çalılar seçilebilir.

Sarılıcı ve Tırmanıcı Bitkiler:

Gövdeleri ince uzun, bol yapraklı, sürünücü, duvarlara kameriyelere ve ağaçlara sarılarak büyüyen yıllık ya da çok yıllık çiçekli veya çiçeksiz bitkilerdir. Görüntüsü hoş olmayan yerlerin kapatılması, direk ve duvarların kaplanması ya da ince bir tahta ve tel kafese sardırılarak duvar görünümü verilmesinde kullanılabilir.

Yer Örtücü Bitkiler:

Zemin üzerinde sıkı bir şekilde yayılan, kısa boylu ve bodur bitkilere Yer Örtücüler denir.Toprak kayma problemi olan meyilli alanlarda kullanıldıklarında kısa sürede erozyonu kontrol altına alır.

Mevsimlik Çiçekler:

Mevsimlik çiçekler, dış mekanda boş bırakılan parterlerin renkli bir bitki örtüsüyle doldurulmasında kullanılır.

Çim:

Zemin üzerinde sıkı bir şekilde yayılan, kısa boylu ve bodur bitkilerdir

Share

leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *