Bahçenizi güzelleştirmek, yeşillendirmek ve peyzaj bakımının en doğru şekilde yapılmasını istiyorsanız bahçenizi iyi tanımalısız. Komşularınız, arkadaşlarınız ve akrabalarınız peyzaj tavsiyeleri vermek için istekli olabilirler, ancak verdikleri bu tavsiyelerin sizin bahçenize uygun olduğuna emin misiniz? Gelin peyzajın bazı adımlarını ve doğru/yanlış tavsiyeleri inceleyelim.

Yabani Otların Ayıklanması

 

Yanlış Tavsiye: Peyzaj ürünleri ya da kimyasallar satan bir mağazaya gidin ve yabani otları öldürebilecek en güçlü ilacı alın.

Doğru Tavsiye: Güçlü yabani ot ilaçları tehlikelidir. Size, ailenize ve çocuklarınıza ciddi zararlar verebilir. Bu güçlü kimyasallar ile yabani otlardan kurtulabilirsiniz ama çimleriniz de büyük zarar görür. Yabani otlarla en iyi mücadele yöntemi, çimlerinizi sağlıklı ve oldukça kalın tutmaktır. Yoğun ve sağlıklı çimler, yabani otların büyümesi için gereken güneşi engelleyip, onları zamanlar yok eder. Herşeye rağmen yabani otlardan kurtulamadıysanız, organik bahçe mücadele yöntemlerini öneriyoruz.

Ölü Çimlerin Onarımı

 

Yanlış Tavsiye: Yapmanız gereken tek şey çimlerinizi daha fazla sulamaktır.

Yanlış Tavsiye: Öncelikle şunu belirtelim: Çimlerin %50’den fazlası ölmüş ise tekrar çim tohumlarının bahçenize ekilmesi gerekmektedir. Sulamak her zaman doğru tercih değildir. Çimlerin neden öldüğünü belirlemek çok önemlidir ve bundan sonra çimlerinizi korumak için bu bilgiye ulaşmak şarttır. Ölmüş çimleri bir biçme makinesi ile bahçenizden ayıklayın. Tüm alanı taze tohumları ekin ve yeterince nemlendirin. Üst tabaka çimlenme olana kadar nemli olmalıdır, ama asla tam ıslak kalmamalıdır.

Boş Alanların Tespiti

 

Yanlış Tavsiye: Boş alanları ateşe verin ve tamamen yandığından emin olun. Sonra üzerindeki yanmış ot ve çimenleri temizleyin. İyi bir sulamadan sonra yeni çimler tekrar büyüyecektir.

Doğru Tavsiye: Bahçenizde herhangi bir yeri ateşe vermek doğru bir fikir değildir. Bu ateş bahçenizin diğer kısımlarına, evinize ve hatta size zarar verebilir. Daha iyi fikir şudur: İlkbaharın sonlarına ya da sonbaharın başlarına doğru bu boş alanlar üzerindeki otları temizleyin. Bu alanlara yeni tohumlar ekin ve yeterince nemli kaldığına emin olun. Farkı gözlemleyeceksiniz.

Mantarlardan Kurtulmak

 

Yanlış Tavsiye: Bahçenizdeki mantarları bedava mutfağınızda kullanın.

Doğru Tavsiye: Yukarıdaki tavsiye kesinlikle tehlikeli ve sağlıksızdır. Mantarların çoğu zararlıdır ve zararsız mantarları ayırt etmek uzmanlık gerektirir. Bu mantarları asla yemeyin. Mantarlardan kurtulmak için onları koparmak bir yöntem gibi görünse de, bu mantarların çıkış sebebi analiz edilmelidir. Şunu unutmayınız ki mantarlar nemli ve çürümüş alanları severler. Bu da bahçenizde aşırı sulama problemi olduğuna işaret olabilir.

Ağaç Budama

Farmer pruning an apple tree with pruning shears

 

Yanlış Tavsiye: Ağaç budamak için uzman kişilere ihtiyacın yok. Merdiven ve testereye sahipsen kendi başına bu işi halledebilirsin.

Doğru Tavsiye: Budama işi kesinlikle uzmanlık gerektiren hassas bir iştir. Hangi dalların budanacağına karar vermek, budanan dalın nereye doğru düşeceğini hesaplayabilmek ve yüksek dallara ulaşmak için doğru ekipmana sahip olmak ancak profesyonel bir ekip tarafından gerçekleştirilebilir.

Bitki Ekimleri ve Bahçe Tasarımı

 

Yanlış Tavsiye: Bahçenizin renklenmesi ve güzelleşmesi için çiçek ve bitki ekimi mükemmel bir yoldur. Bir çiçek mağazasından alabildiğiniz tüm çiçekleri alın ve bahçenize uygulayın.

Doğru Tavisye: Çiçek ve bitkilerin her biri farklı yaşama alanlarına ihtiyaç duyarlar. Bazı türler güneş ışığını çok severken bazıları gölge alanlarda hayat bulurlar. Bundan dolayı her bitki bahçeniz için uygun olamayacağı gibi bahçenizin çeşitli alanlarına da uyum sağlayamayabilirler. Bahçenize ekeceğiniz bitki türleri için uzman bir ekipten yardım alınız.

Peyzaj Tasarımı

Yanlış Tavsiye: Bahçenizin her yerine ağaçlar, bitkiler, çalılar ve çiçekler ekin. Ne kadar masraf ederseniz o kadar güzel bir peyzaj tasarımına sahip olursunuz.

Doğru Tavsiye: Bitkiler hakkında yeterli bilgiye sahip değilseniz ve tasarım noktasında iyi bir yeteneğiniz yoksa bu işe kalkışmayın. Küçük ağaçlar, çok uzun çalılar ya da uzun ömürlü çiçekler başınızın belası olabilir. Öte yandan, peyzaj için bahçe ve evinizin oran ve uyumu çok önemlidir. Siz en iyisi profesyonel bir ekip ile çalışın.

Bir Peyzaj Şirketi ile Anlaşma

Yanlış Tavsiye: Eğer bir peyzaj şirketi ile anlaşacaksan en ucuzunu bul. Sonuçta hepsi aynı işi yapıyor.

Doğru Tavsiye: Yukarıdaki tavsiyenin doğru bir tavsiye olmasını dilerdik ama ne yazık ki bu doğru bir tavsiye değil. Profesyonel bir peyzaj şirketi ile anlaşırken fiyata neyin dahil olduğunu kesinlikle öğrenmelisiniz. Farklı şirketler farklı fiyatlar ve kalitler ile çalışabilirler. Bizim tavsiyemiz, birden fazla firma ile görüşün, ne istediğinizi ve bahçenizin neye ihtiyacı olduğunu öğrenin. Fiyat her zaman doğru bir gösterge değildir.

 

Daha fazla bilgi için bakım sayfamıza bakınız

Share

leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *